21-23 Czerwca 2024

21-23 Czerwca 2024

Dni
Godzin
Minut
Zapraszamy na festiwal!

CARRANTUOHILL

CELTYCKA

Kiedy: 21 czerwca, 21:00
Gdzie: Radlin, Park Jordanowski

O wykonawcy:

Kiedy: 24 czerwca, 19:00
Gdzie: Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku

Grupa CARRANTUOHILL istnieje od 1987 roku. Wykonuje zarówno tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii

i Szkocji, jak i własne opracowania aranżacyjne oparte na “celtyckich korzeniach”.  Wykorzystuje przy tym bardzo stylowe instrumentarium (skrzypce, uilleann pipes, bouzuki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolina, gitara akustyczna) poszerzając brzmienie o instrumenty perkusyjne, klawiszowe oraz gitarę basową.

CARRANTUOHILL wielokrotnie gościł w IRLANDII. W 1994 roku jako uczestnik warsztatów muzycznych South Sligo Summer School w Sligo, prowadzonych przez najlepszych znawców i wykonawców muzyki irlandzkiej. Później kolejno w 1997, 1999 i 2004 roku koncertując m.in. na jednym z największych irlandzkich festiwali – “Cork Folk Festival” oraz

w słynnym “Fox`s Pubie” czy też w “St`Anns Church” w Dublinie. Irlandzkie koncerty Carrantuohill odbywały się również w Galway oraz w lipcu 2005 roku na jednym z największych – festiwalu “Dancing with Lunasa”

w malowniczym zamku w Kinnitty. W Irlandii powstawały też liczne teledyski zespołu.

W 1998 roku CARRANTUOHILL koncertował w USA na osobiste zaproszenie Czesława Miłosza tworząc muzyczną oprawę Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego w Claremont McKenna College w Kalifornii.

Od 2004 r. jest gościem festiwalu “Roches de Celtiques” w Rochetaillee we Francji. Popularność zespołu właśnie w tym kraju wzrosła do tego stopnia, że powstał management zespołu we Francji. Zespół miał już okazję wystąpić na koncertach w Lyonie, Chambles, St.Etienne, St.Victor, Villard de Lans, Caloire.

W 2007 r. zespół otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego – FRYDERYKA 2006

w kategorii Album Roku Etno – Folk za płytę “SESSION NATURAL IRISH & JAZZ”.

Również tego roku zespół wystąpił na jednym z najbardziej znanych i największych w Europie celtyckich festiwali – Guinness Irish Festiwal w Sion w Szwajcarii.

CARRANTUOHILL zrealizował dotąd ponad 3000 koncertów w kraju i za granicą. Ważniejsze z nich to:

 • Teatr Nowy – Zabrze (2006) – “Serce za Serce” z widowiskiem “Touch of Ireland”
 • Teatr Muzyczny – Gliwice (2006) – Premiera przedstawienia “Touch of Ireland”
 • Dom Muzyki i Tańca – Zabrze (2005) – “Serce za Serce” z Zespołem Pieśni i Tańca “ŚLĄSK”
 • Teatr Wielki – Warszawa (2000) – Koncert Wielkanocny
 • Sala Kongresowa – Warszawa (2003)- koncert promujący płytę “INIS”
 • Teatr ROMA – Warszawa (2005) – koncert “St.Patrick`s Day” (z udz. Anny Dymnej i Joel`a Hanna)
 • Studio radiowe PR3 im. Agnieszki Osieckiej – Warszawa (2000 i 2003) – koncerty “live”
 • Moscow Tour – (1994) – trasa po moskiewskich pubach z marką Guinness
 • St.Patrick Week in Germany – (1994) – trasa koncertowa z irlandzkim muzykiem Bobem Balesem
 • Rose of Tralee – Hannover (1994), (wybór MISS Irlandii)
 • Halloween Tour in Germany – (1994)
 • festiwal “Roches de Celtiques” w Rochetaillee we Francji – (2004, 2005, 2006, 2007)
 • festiwal “Colours of Ostrava” w Czechach – (2003 i 2004)
 • Piknik Country – Mrągowo (1992 i 1994)

Osobny rozdział w karierze grupy stanowią koncerty na scenie “Przystanku Woodstock”,  z którym zespół jest związany od jego pierwszej edycji, a od 2002 roku występuje dodatkowo w roli współorganizatora Folkowej Sceny tego największego w Europie festiwalu. Grupa otrzymała z rąk Jurka Owsiaka prestiżową nagrodę Złotego Bączka za najlepsze “kręcenie publicznością” podczas Przystanku Woodstock w 1998 roku.

CARRANTUOHILL miał zaszczyt reprezentować Polskę również na festiwalu Euro Woodstock w Budapeszcie (1995). CARRANTUOHILL ma na swym koncie wiele wspólnych występów z uznanymi artystami. W 1997 roku odbył trasę koncertową ze szkocką grupą The Battlefield Band. Zespół występował również z Maire Breatnach, Sands Family, Deaf Shepheard, Geraldine McGowan & Friends oraz Midnigth Court. Na tej samej scenie zespół spotkał się również

z wirtuozem irlandzkich ullieann pipes Liam`em O`Flynn`em oraz czołowym gitarzystą Arty McGlyn`em.

Z legendarnym Jackie Daly`m CARRANTUOHILL spotkał się w irlandzkim Cork, zaś w Kinnitty dzielił scenę z wybitnym Donall`em Lunny i John`em Carty.

Wielkim Gościem zespołu był również Midge URE (ex Ultravox, twórca LIVE AID), który uświetnił koncert promujący płytę INIS w warszawskiej Sali Kongresowej.

Polscy artyści, z którymi CARRANTUOHILL dotąd realizował wspólne projekty: Anna Maria JOPEK, Anita LIPNICKA, FIOLKA Najdenowicz, Stanisław SOJKA, Paweł KUKIZ, Kuba BADACH, Robert KASPRZYCKI, Urszula DUDZIAK, Wojciech KAROLAK, Tomasz SZUKALSKI, Marek RADULI, Krzysztof ŚCIERAŃSKI, Bernard MASELI, Zespół Pieśni i Tańca ŚLĄSK.

Seamus Heaney – irlandzki poeta, laureat Nagrody Nobla w 1995 r. – po kilku spotkaniach z zespołem stwierdził:

“…nieoczekiwanie poczułem się jak w domu podczas spotkania z zespołem Carrantuohill, polskimi muzykami grającymi irlandzkiego jiga i reela w takim stylu i z takim szelmostwem, że nawet Irlandczycy nie zrobiliby tego lepiej.”

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim z innymi!

Skip to content